Sorularınız mı var?
Cevaplarımız var.
Sıkça sorulan soruların yanıtları görebilir, çoğu konu hakkında bilgi edinebilir,
tedavi öncesi aklınızda ki endişeleri giderebilirsiniz.

CoolSculpting bölgesel yağlarda etkili olan, vücut biçimlendirmede devrimsel bir teknolojidir.  Cerrahi olmayan bir yöntemle sizi rahatsız eden fazlalıklardan kurtulmanızı sağlayan sistem yağ hücrelerini dondurarak yok eder.

CoolSculpting, obez insanlar için kilo kaybetme yöntemi bir çözüm değildir. Belirli bölgelerinde yağ fazlalığı olan, ancak ideal kilosuna yakın kişiler için uygun bir tedavidir. Doktorunuz bu tedavi için uygun bir aday olup olmadığınızı belirleyecek ve sizin için en iyi tedavi planını çıkaracaktır.

Tek bir bölgeye yapılan uygulama yaklaşık yarım saat kadar sürmektedir. Eğer doktorunuz CoolDual protokolünü uyguluyorsa ve kalça, basen, üst kollar gibi iki yana da uygulanması gereken bir işlem yaptırıyorsanız normalde bir saat sürmesi gereken tedavi yarım saatte tamamlanır. CoolDual aynı anda iki cihazla birden müdahale edilen ve tedavi süresini kısaltan yenilikçi bir yaklaşımdır.

FDA onaylı CoolSculpting kalça ve basendeki fazlalıklar, karın, göbek, sırt ve bacak için güvenli ve etkili bir yöntemdir. Tedavi sonrasında iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaz. Hastaların birkaç gün olarak sızı ve ağrı hissetmesi normaldir. Ancak bu durum hastayı sosyal yaşamından uzaklaştıracak boyutta değildir. Yine uygulama yapılan bölgede birkaç güne, bazen de bir haftaya kadar devam edebilen kızarıklık, uyuşma ve morluk görülebilir. Doktorunuz tedavi sırası ve sonrasında neler hissedeceğiniz konusunda sizi bilgilendirecektir.

CoolSculpting tedavi fiyatı yapılan bölgeye, tedavi sayısına ve nihai hedefinize göre değişiklik gösterir. Tek bir uygulamadan sonra bile uygulama yapılan bölgedeki yağların ortalama %30 kadarı kalıcı olarak yok olur. Ancak yağ dokusunun fazla olduğu hastalarda ikinci, bazen de üçüncü seansa ihtiyaç duyulabilir.

Doktorunuz öncelikle tedavi edilecek bölgeleri işaretler. Cihazın aplikatörü işaretli bölgeye yerleştirilir. Cihaz vakum uygulayarak bölgeyi soğutucu paneller arasına çeker. Soğumayla birlikte bir çekme ve basınç hissedilir. Tedavi yarım saat sürer.

Soğutmanın başladığı ilk dakikalarda basınç ve yoğun bir soğukluk hissedersiniz. Bu kısa sürede yok olacaktır. Birçok insan tedavi sırasında kitap, dergi okuyabilir, hatta dinlenebilir.

Evet dönebilirsiniz. Prosedür cerrahi bir operasyon değildir, dolayısıyla işlemin hemen ardından normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Bazı hastalar tedavinin ardından işlem yapılan bölgede kızarıklık, hafif morarma ve uyuşukluk hissedebilir. Fakat bunlar kısa sürede tamamen geçecektir.

Tedavi sonrasında ikinci haftada sonuçları görmeye başlarsınız, en belirgin sonuçları ise 6 hafta sonunda gözlemlersiniz. Bu süre ölü yağ hücrelerinin metabolize olarak vücuttan tamamen atılması için gereken süredir.

Tedavi sonrasında özel bir diyet ve egzersiz programına girmeniz gerekmez. Özen gösterilmesi gereken tek şey kilo almamaktır.

CoolSculpting tedavisi olduğunuzda, etkilenmiş yağ hücreleri vücuttan atılacaktır. Kilonuzu koruduğunuz sürece sonuçlar kalıcıdır.

Tedavi edilen bölgedeki yağda belirgin bir azalma olur. İlk tedaviye ek olarak aynı bölgeye ikinci kez tedavi uygulandığında yağ azalmasında artış olur. Bazı hastalar tek tedavinin yeterli olduğunu söylemektedirler. Siz ve doktorunuz tedavi planını oluşturarak, sizin için gerekli olan tedavi sayısını belirleyebilirsiniz.

CoolSculpting® işleminin maliyeti tedavi edilmesi gereken vücut bölgesine, ihtiyaç duyulan seans sayısına ve kişisel hedeflere bağlı olarak değişir.

İşlem sırasında hedef bölgeye bir jel pedi ve aplikatör uygulanmaktadır. Aplikatörler vakum vasıtasıyla dokuyu aplikatörün içine çeker. İşlem sırasında uygulama yapılan bölgede çekme ve sıkışma hissedilebilir. Hedeflenen yağ kitlesi kontrollü olarak dondurulduğundan tedavi edilen bölgede aşırı bir soğuk hissedilir. Tedavi yeri uyuştukça bu hisler de azalır. Hastalar işlemden hemen sonra gündelik aktivitelerine geri dönebilirler.

Soğuğa maruz bırakılan yağ hücreleri kristalleşerek vücudun doğal metabolik süreçlerinden geçer ve sistemden atılırlar.

Klinik araştırmalar işlem yapılan bölgedeki yağ dokusunun %30 oranında azaldığını gösteriyor. İşlemin nihai sonuçlarının ortaya çıkması için gereken zaman, tedavi edilen vücut bölgesine bağlı olarak değişiklik gösterebilse de işlemin sonuçları genelde altı hafta sonunda ortaya çıkmaktadır.

CoolSculpting tedavisi işlem yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin sayıca azalmasına neden olur. Böylece tedaviden sonra kilo alınması halinde alınan kilolar aynı bölgede toplanmak yerine vücutta daha homojen bir şekilde dağılım gösterirler. Ancak çok kilo alınması durumunda bu yağ hücreleri sayıca artmasa da hacim olarak büyüyerek yağı depolama eğilimine girebilirler. Bu yüzden de işlemin etkilerinin devamlılığı için kilo kontrolü önem taşımaktadır.

Tedavi bölgesinde aşağıdaki yan etkiler tedavi sırasında ve sonrasında görülebilmektedir. Söz konusu yan etkiler geçicidir ve genellikle birkaç gün ya da hafta içerisinde geçmektedir.

 

Tedavi sırasında:

  • *Tedavi yerinde çekme ve sıkışma hissi
  • *Aşırı soğuk, karıncalanma, batma ve sızı hissedilir
  • * Tedavi edilen yer uyuştukça bu hisler de hafifler

 

Tedaviden hemen sonra:

  • *Kızarıklık ve sertlik
  • *Tedavi yerinin kenarlarında geçici beyazlaşma ve/veya hafif kızarıklık
  • *Karıncalanma ve batma

 

Tedaviden sonra bir-iki hafta içinde:

  • *Kızarıklık, morluk ve ödem
  • *İşlem yapılan bölgede sızı
  • *Kaşıntı, karıncalanma ve uyuşma