Yağ hücrelerini dondurarak etki eden CoolSculpting teknolojisi ile bölgesel fazlalıklardan kurtulun!

Konumuz, hayatımız boyunca uğraştığımız ama bir türlü kurtulamadığımız inatçı yağlar. Hem erkek hem de kadınların ortak problemi bölgesel fazlalıklara etki eden  yeni teknolojik cihazlar geliştirilmektedir.

Bu konudaki en etkili, en başarılı sistem ise hiç kuşkusuz CoolSculpting  teknolojisidir. Yağları kalıcı olarak yok ederek eden FDA onaylı CoolSculpting tek seansta işlem yapılan bölgedeki yağ hücrelerini %30 kadarını yok ederek incelme sağlar.

Bölgesel yağların neştersiz ve kalıcı olarak parçalanmasını sağlayan CoolSculpting, sorunlu bölgeleri bir başlık içine alarak dondurma prensibi ile çalışır. Dondurulan yağ hücreleri kontrollü olarak parçalanır ve metabolize olarak doğal yollarla vücuttan atılır.

Tedavi, her bölge için ortalama 35 dakika ile bir saat arasında sürer. Son derece konforlu bir işlemdir. Tedavinin ilk dakikalarında yağ dokusunun vakumlanması sırasında hafif bir rahatsızlık duyulsa da, hastalar bu hisse alışarak tedavinin sonrasında kitap okuyarak, dergi karıştırarak veya televizyon seyrederek zaman geçirirler. İşlemden hemen sonra sosyal hayata dönülebilir.

Coolsculpting nedir, etki mekanizması nasıl çalışır?

Coolsculpting yağ hücrelerini dondurarak parçalayan bir cihazdır. Parçalanan yağ hücreleri doğal yollarla vücuttan atılır. 

Tek seansta bile etkili sonuçlar sağlayan bu bölgesel zayıflama yöntemi, yağ hücrelerinin belli bir ısı altında  kristalize olup donarak işlevlerini kaybetmesi prensibinden yola çıkılarak geliştirilmiştir.

CoolSculpting kimler için uygundur?

CoolSculpting’in bir zayıflama değil vücut biçimlendirme yöntemi olduğu unutulmamalı.

İdeal kilosunda veya en fazla 10 kilo kadar fazlası olan, belirli bölgelerde (karın, sırt, iç ve dış bacak, diz, yan simitler, basen, kollar, sırtta sutyen altları, göğüs altındaki kıvrımlar gibi) inatçı yağlanmaları olan kişiler için uygun bir tedavidir.

Hangi bölgelere uygulanır? 

CoolSculpting  vücudun karın, kalça, basen, sırt, kollar, bacak, diz ve gıdı gibi bölgelerde oluşan yağ dokusunun ortalama %30’unu kalıcı olarak azalmasını sağlar.  Tedavi edilen bölgedeki yağ hücreleri dondurucu soğuğa tepki vererek kristalize olur ve işlemden 6 – 8 hafta sonra da doğal yollardan vücuttan atılır.  

 

Coolsculpting nasıl bir tedavidir?  

Coolsculpting uygulamasında, işlemin yapılacağı bölgedeki cildin korunması için cilt ıslak mendil benzeri tek kullanımlık jel ped ile kaplanır. Hafif bir vakum ile cihaz otomatik olarak tedavi edilecek bölgeyi haznesinin içine çeker. Böylece kullanılan başlığa, uygulama yapılacak bölgeye göre 30 ile 60 dakika kadar sürecek tedavi başlar. İşlem sırasında cihaz yağ tabakasının bulunduğu bölgeyi -8 ile -10 dereceye kadar kontrollü bir şekilde soğutur. Tedavi sırasında hasta, uygulamanın yapıldığı bölgeye bağlı olarak yatar ya da oturur pozisyondadır. 

 

Tedavinin yan etkileri var mı? 

Tedavi sonrasında işlem yapılan bölgede geçici bir kızarıklık ve uyuşma olması normaldir. Bunlar kısa sürede geçer ve günlük işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 

İşlemin etkisi ne zaman görülür? 

Soğuk lipoliz teknolojisi ile soğutulan yağ hücrelerinde 2 hafta içerisinde yapısal değişiklikler meydana gelmeye ve parçalanan yağ hücreleri lenf sistemi ile vücuttan dışarı atılmaya başlar. Tedaviden 6 – 8 hafta kadar sonra uygulamanın nihai sonucu ortaya çıkar. 

 

Tedavinin sonuçları kalıcı mı? 

Parçalanan yağ hücreleri bir daha yeniden oluşmaz. Yani tedavinin sonuçları kalıcıdır. Ancak tedavi sonrasında kilo kontrolüne dikkat edilmez, çok kilo alınırsa yağ hücrelerinin sayısı artmasa da yağ hücreleri genişleyerek daha fazla yağ biriktirmeye başlar. Ancak kilo kontrolüne dikkat edildiği müddetçe bölgesel fazlalıklarınızdan ilelebet kurtulursunuz.   

 

Kaç seans uygulanır? 

Bazı hastalarda bölge başına sadece bir seans yeterlidir.  Bu tek seansta yağ dokusunu hacmi ortalama %30 oranında küçülür.  Yağlanmanın çok fazla olduğu hastalarda ikinci, bazen de üçüncü seans uygulanması gerekir.